Aktuality: "OBALY „POD PROUDEM“"

OBALY „POD PROUDEM“

14. 09. 2020
OBALY „POD PROUDEM“ photo

Pre časopis Svět balení č.108, 7-9/2020 sme zdieľali naše skúsenosti z oblasti balenia elektroniky.

„Balenie elektrotechniky a elektroniky sa vyznačuje radom špecifík a nemôže sa mu rozhodne venovať každý. Obal musí plniť nielen svoju ochrannú a manipulačnú funkciu smerom k vonkajšiemu prostrediu, ale od neho samotného či jeho materiálu taktiež nesmie prísť k ohrozeniu baleného produktu a to nielen mechanickému, ale ani fyzikálnemu napr. nesprávnou elektrostatickou úpravou."

 

„Protection is not an option"

Na to, že ochrana elektronických súčiastok nie je voľbou, ale nutnosťou pre ich správnu funkciu upozorňuje spoločnosť Antalis Branopac CZ. Balenie citlivých výrobkov alebo komponentov, ako sú napr. dosky plošných spojov, mikročipy a pod., musí byť chránené nielen počas výroby, ale aj počas medzioperačnej prepravy a skladovania. V súčasnej dobe sa na trhu obalov pre elektroniku začínajú silne presadzovať tendencie nahrádzania plastových obalov za papierové alebo ekologicky šetrné obaly, jedná sa často predovšetkým o voštiny alebo nasávanú kartonáž.

Pokiaľ sú tieto obaly sekundárnym typom balenia, nemusia spĺňať antistatickú ochranu. Preto má v tomto sortimente opodstatnenie plast, a to najmä v sériovej výrobe. V tomto prípade je vhodné použiť termoplastové blistre s ESD ochranou, kde každá súčiastka má svoje presne určené miesto a polohu, takže môže byť pri ďalšom spracovaní vyberaná a manipulovaná pomocou robotov. Blistre potom bývajú obvykle ukladané do ESD KLT bední a ďalších vratných prepraviek s ESD ochranou.

Ďalším riešením môžu byť už spomínané peny či na mieru tvarované mriežky z kartonplastu. Antalis Branopac CZ zaznamenáva zníženie dopytu po lepenkových škatuliach, a to kvôli riziku oderu leštených povrchov elektroniky.

 

"Riešenie aj pre plne automatizované prevádzky"

Už vo fáze konzultácií riešime so zákazníkom požiadavky na automatizované balenie. Obaly potom majú navrhnuté špeciálne plochy pre uchytenie a manipuláciu automatickou robotickou rukou a konštrukčne sú navrhnuté tak, aby pri manipulácii neprišlo k chybnému natočeniu alebo uloženiu. Medzi významné požiadavky na nové obalové riešenia patrí tiež ergonómia, úspora miesta a koncept 3R, teda Reduce-Reuse-Recycle.

Petr Martinek, jednateľ spoločnosti Branopac CZ

 

Celý text dostupný online: Obaly pod proudem str.12-15

 

Zdroj: časopis Svět Balení č.108; 7-9/2020