Aktuality: "Ergonómia: kvalitne navrhnuté pracovné prostredie stimuluje k vyššej produktivite a úsporám"

Ergonómia: kvalitne navrhnuté pracovné prostredie stimuluje k vyššej produktivite a úsporám

19. 08. 2021
Ergonómia: kvalitne navrhnuté pracovné prostredie stimuluje k vyššej produktivite a úsporám photo

Aby bolo možné v dnešnom vysoko konkurenčnom pracovnom prostredí získať a udržať kvalitných zamestnancov, môže byť kľúčová aj ponuka zdravého a ergonomicky dobre riešeného pracovného priestoru. Dobre navrhnuté pracovné prostredie nielenže zlepšuje pohodu zamestnancov, ale tiež podporuje produktivitu a kvalitu práce, čo následne vedie k úsporám.

 

Ako je možné proces balenia vylepšiť po ergonomickej stránke?

Metóda Kaizen, japonská filozofia, ktorá znamená „zmenu k lepšiemu“, je užitočným nástrojom na integráciu ergonómie. Povzbudzuje zamestnancov, aby priebežne kontrolovali a zlepšovali procesy, ktoré vykonávajú.

Na základe preskúmania každej činnosti by sa mala vykonať analýza s cieľom identifikovať zmeny, ktoré môžu ušetriť čas a zjednodušiť  jednotlivé pracovné procesy. Konkrétne to znamená vyhodnotiť usporiadanie materiálov na baliacej stanici a nájsť „skratky“, ktoré zabránia zbytočným manipuláciám.

Zvýšenie produktivity prostredníctvom správne naplánovaných pracovísk

Správne navrhnuté pracoviská by mali vyhovovať 90% pracovníkov. Vyznačujú sa stolmi s nastaviteľnou výškou, podložkami pod nohy, nastaviteľnými stoličkami a ďalším vybavením. Najčastejšie používané materiály by mali byť ľahko dostupné a personál by mal mať možnosť vybrať si, či chcú stáť alebo sedieť.

Podľa odborníkov na ergonómiu môže implementácia týchto základných princípov zvýšiť produktivitu až o 25%, v porovnaní s pracoviskami, ktoré nie je možné prispôsobiť*.

Zníženie rizika prostredníctvom automatizácie

Taktiež automatizácia ponúka ergonomické výhody tým, že znižuje záťaž jednotvárnej manuálnej práce a tým znižuje aj riziko úrazov na pracovisku, ktoré podľa Medzinárodnej organizácie práce** dosahujú počet takmer 340 miliónov ročne. Napríklad skenery etikiet, robotické technológie či zariadenia na uzatváranie a prenášanie krabíc urýchľujú výrobu a zároveň pomáhajú znižovať mzdové náklady spôsobené zápalmi šliach, karpálnym tunelom alebo bolesťami chrbta.

Budúcnosť patrí ergonómii

Zásady správnej ergonómie budú mať na budúcnosť obalov pozitívny vplyv. Zavedenie ergonomickej stratégie, ktorá starostlivo skúma vykonávanú činnosť pracovníka aj jeho okolie, predstavuje budúcnosť baliacich liniek, ktoré chcú byť úspešné z hľadiska bezpečnosti a pohody zamestnancov. A teraz je ten správny čas začať!

 

Zdroj:
*Ergonomics at work - www.bostontec.com
**International Labour Organization - www.ilo.org

Nastavenie súkromia a cookies

Súhlasom so zdieľaním dát nám poskytnete informácie, ktoré potrebujeme na zlepšovanie, analýzu a marketing naprieč týmito webovými stránkami. Ďalej súhlasíte s odovzdaním údajov tretím stranám a mimo EÚ. Vyhlasujeme, že Vami poskytnuté informácie sú zabezpečené proti zneužitiu.

Nastavenie súkromia a cookies

Súhlasom so zdieľaním dát nám poskytnete informácie, ktoré potrebujeme na zlepšovanie, analýzu a marketing naprieč týmito webovými stránkami. Ďalej súhlasíte s odovzdaním údajov tretím stranám a mimo EÚ. Vyhlasujeme, že Vami poskytnuté informácie sú zabezpečené proti zneužitiu.

Dajte nám prosím vedieť, ktoré dáta nám a našim partnerom dovolíte spracovať.


Technické údaje

Trvalo zapnuté

Webové stránky potrebujú technické údaje na správne fungovanie. Bez týchto dát by nebolo možné napríklad vyhľadávať, prehrať video alebo dokončiť objednávku v e-shope.

Marketingové údaje

Marketingové údaje nám prezradia, na ktoré reklamy ste klikli alebo ako sú naše kampane na sociálnych sieťach úspešné.