Aktuality: "Ako ušetriť na korózii"

Ako ušetriť na korózii

19. 02. 2016
Ako ušetriť na korózii photo

Ako ušetriť na korózii

Máloktorý prírodný jav spôsobuje na svete také škody ako korózia. Aktuálne štúdie sa zhodujú, že vo vyspelých krajinách každoročne spôsobuje škody v hodnote troch až piatich percent HDP. Asi desatina z toho spadá na oblasť dopravy. Ako sa účelne brániť korózii pri preprave a skladovaní tovaru?

Celý článok nájdete TU

 

Obaloví špecialisti v súčasnosti ponúkajú prevažne dva typy antikoróznych obalov. Predovšetkým v exportnom balení sa dlhodobo používa systém hliníkové bariérové fólie doplnené o vysúšadlá. Tento obal, často vyrobený na mieru, sa musí hermeticky uzavrieť a vysaje sa z neho prebytočný vzduch, aby okolo výrobku vznikla kryptoklíma, ktoré zabraňuje vzniku korózie, oxidácie či navlhnutiu. Toto riešenie musí byť navyše zvyčajne vybavené debnením, aby nedošlo k mechanickému porušeniu obalu a vniknutiu vlhkosti dovnútra obalu.

Druhým často využívaným typom riešenia sú obaly ošetrené vyparovacími inhibítormi korózie VCI (volatile corrosion inhibitor). Môže ísť o fólie najrôznejšieho typu a hrúbky, papierové obaly alebo celulózové prírezy napustené prchavými zlúčeninami, ktoré sa z obalu uvoľňujú a na povrchu prepravovaného či skladovaného kovového výrobku vytvárajú ochrannú molekulovú vrstvu zabraňujúcu korózii.

 

Klady a zápory

Obe riešenia majú svoje prednosti a nedostatky. Rozmernejší obal z hliníkovej fólie musí byť vyrobený na mieru, aby čo najlepšie plnil svoju funkciu. Problém je týmto spôsobom baliť výrobky s ostrými hranami, ktoré môžu fóliu poškodiť a znehodnotiť tak celé antikorózne riešenie. Preto je veľmi dôležitá expertíza tímu, ktorý zabezpečí, že v obale bude dostatok vysúšadiel, nebezpečné hrany budú správne zabezpečené ochrannými krytmi, obal bude naozaj hermeticky uzavretý a debnenie ochráni tento obal pred poškodením. Hoci je toto riešenie realizačne pomerne zložité, je v prípade správne navrhnutého a realizovaného obalu stále považované za najviac spoľahlivé; doba účinnej ochrany pred koróziou môže dosahovať až päť rokov.

Obalové riešenie pomocou VCI fólií a papierov je lacnejšie a ľahšie realizovateľné, ale ak sa firma pre tento typ antikoróznej ochrany rozhodne, musí zabezpečiť, aby vo vnútri obalu bol dostatok inhibítorov - ako s ohľadom na dĺžku skladovania alebo prepravy, tak s ohľadom na veľkosť baleného tovaru."Keď ide o veľký výrobok, ktorý vyžaduje rozmerný obal, tak samotná VCI fólia by v sebe nemala dostatok inhibítorov, aby korózii stopercentne zabránila. K výrobku sa tak musia priložiť VCI papiere, tablety či celulózové prírezy, ktoré obsahujú mnohonásobne viac inhibítorov, "upozorňuje Jiří Prokop, key account manažér v spoločnosti Branopac CZ Antalis.

V oblasti dlhodobej ochrany proti korózii je vhodnou alternatívou tekutá konzervácia v podobe náteru či nástreku. Vysoká účinnosť tejto ochrany je ale vyvážená tým, že náter môže napríklad vadiť v ďalšom kroku výroby. Vo výrobe sa bežne používajú antikorózne konzervačné a čistiace prostriedky, aditíva pre hydrotesty, rezné emulzie, špeciálne vysoko ochranné nátery, práškové prostriedky na ochranu vnútorných priestorov a dutín či antikorózne obalové materiály ako fólie, papiere a emitory. Obľuba jednotlivých produktov sa odvíja od jednoduchosti aplikácie, miery účinnosti, ľahkej likvidácie a ich ekonomickej výhodnosti.

 

Ochrana nesmie obmedzovať

Z hľadiska logistiky je predovšetkým dôležité pozerať sa na antikoróznu ochranu z hľadiska procesnej efektivity. "Trend je na českom trhu v súčasnosti taký, že firmy zaoberajúce sa exportným balením dávajú prednosť hliníkovým fóliám s vysúšadlami, pretože sú na tento štýl práce zvyknuté, a často sa ani nezamyslia nad tým, že balenie pomocou materiálov s inhibítormi môže byť efektívnejšie. Áno , hliníková fólia je veľmi bezpečný obal, ale v prípade, kedy sa proces balenia často opakuje, je toto riešenie nadmerne pracné,"vysvetľuje Jiří Prokop. Pri väčšom počte balených výrobkov tiež môže byť bariérové riešenie menej spoľahlivé. Pokiaľ je potrebné zabaliť a zataviť stovky alebo tisíce dielov, je pravdepodobnosť, že niektorý bude nedostatočne uzavretý, pomerne vysoká.

 

Zmršťovacie fólie

V oblasti antikoróznej ochrany väčších výrobkov a strojov sú veľkým trendom teplom zmršťovacie fólie. Ide o niekoľkonásobne lacnejšie riešenie, než je tradičné exportné balenie do drevených debien, obzvlášť u rozmernejších zásielok. Opäť je ale potrebné zaistiť, aby vo vnútri obalu bol dostatok inhibítora, a nemožno sa tak spoliehať len na obsah inhibítora v samotnej fólii. Flexibilné fólie po zatavení teplovzdušnou pištoľou spevnia a relatívne dobre chránia proti bežnému mechanickému poškodeniu, ale predovšetkým účinne chránia proti prachu, dažďu, UV žiareniu a vlhku. Dobre realizovaný obal môže chrániť stroj vo vonkajšom prostredí pred poveternostnými vplyvmi i po dobu niekoľkých rokov.

Použitie VCI vakov z hľadiska jednoduchosti použitia jednoznačne vedie. Vaky s inhibítormi bývajú vyrábané v rade štandardizovaných rozmerov, na rýchle balenie. Vaky s rozmermi paliet či najrôznejších KLT boxov sa napríklad využívajú v automobilovom priemysle. Fólia s inhibítorom je tiež praktická kvôli tomu, že je priehľadná a umožňuje tak skontrolovať stav výrobku bez narušenia obalu. Využitie inhibítorov môže fungovať aj bez vonkajšieho obalu. Napríklad pri exporte niektorých menej citlivých strojov sa často využívajú len VCI vložky či prírezy, ktoré sa priložia ku korózii náchylným častiam, napríklad do elektrických skríň.

 

Celý článok nájdete TU

Autor: Vojtěch Kolář
Hospodárske noviny, Logistika 19.2.2016

Nastavenie súkromia a cookies

Súhlasom so zdieľaním dát nám poskytnete informácie, ktoré potrebujeme na zlepšovanie, analýzu a marketing naprieč týmito webovými stránkami. Ďalej súhlasíte s odovzdaním údajov tretím stranám a mimo EÚ. Vyhlasujeme, že Vami poskytnuté informácie sú zabezpečené proti zneužitiu.

Nastavenie súkromia a cookies

Súhlasom so zdieľaním dát nám poskytnete informácie, ktoré potrebujeme na zlepšovanie, analýzu a marketing naprieč týmito webovými stránkami. Ďalej súhlasíte s odovzdaním údajov tretím stranám a mimo EÚ. Vyhlasujeme, že Vami poskytnuté informácie sú zabezpečené proti zneužitiu.

Dajte nám prosím vedieť, ktoré dáta nám a našim partnerom dovolíte spracovať.


Technické údaje

Trvalo zapnuté

Webové stránky potrebujú technické údaje na správne fungovanie. Bez týchto dát by nebolo možné napríklad vyhľadávať, prehrať video alebo dokončiť objednávku v e-shope.

Marketingové údaje

Marketingové údaje nám prezradia, na ktoré reklamy ste klikli alebo ako sú naše kampane na sociálnych sieťach úspešné.